الكترونيك, توليد, طراحی منابع تغذیه سوئیچینگ

اینورتر (مبدل برق)

مبدل ها و انورترها در مدل ها و به روشهای گوناگونی ساخته می شوند. کافی ست که با جستوجو در اینترنت و کلمه ساخت اینورتر به نتایج جالبی در این موضوع دست پیدا کنید.

به طور کلی اینورتر ها ولتاژ DC را دریافت و به ولتاژ AC تبدیل می کنند که رایج ترینشان 12 ولت DC به 220 ولت AC است.

ساده ترین راه برای تبدیل این ولتاژ (12 ولت) به 220 ولت استفاده از روش زیر است:

با توجه به شکل بالا سرعت تغییر کلید به چپ و راست باید 100 بار در ثانیه باشد تا بتوان به فرکانس 50 هرتز رسید و در خروجی مدار 220 ولت AC را دریافت کرد.

در شکل بالا ترانسفورماتور در فرکانس 50 هرتز کار میکند برای همین دارای اندازه ای بزرگ می باشد مخصوصا زمانی که بخواهید جریان بالایی در خروجی داشته باشید.

روشی دیگر برای تبدیل ولتاژ وجود دارد که اول با فرکانس بالا ولتاژ 12 ولت رابه 310 DC تبدیل می کنند سپس ان را به ولتاژ حدودا AC 220 تغییر می دهند خوبی این روش در کوچک تر و سبک تر شدن اندازه مبدل است :

همانطور که در شکل می بینید ، با استفاده از چهار ترانزیستور ( ماسفت) که به صورت ضربدری عمل می کنند اول ماسفت های A با هم روشن می شوند سپس ماسفت های A  خاموش شده و ماسفت های  B  روشن می شوند و همینطور با فرکانس 50 هرتز این عمل ادامه می یابد. نماد مقاومت و سلف هم که با LOAD  نام گذاری شده است منظور بار اهمی و سلفی است.

منبع تغذیه سوئیچینگ با فرکانس بالا عمل تبدیل ولتاژ را انجام می دهد سپس تغییر نوع ولتاژ با چهار ماسفت انجام می شود که ترانس حذف شده است .

لازم به ذکر است باید بدانید که از مبدل چه استفاده ای می خواهید ببرید ، زیرا اگر می خواهید از آن برای شارژر لپ تاپ یا گوشی یا روشن کردن لامپ استفاده کنید، می توانید از یک منبع افزاینده سوئیچینگ 12 به 310 ولت استفاده کنید زیرا همه منابع تغذیه سوئیچینگ و شارژر ها و لامپ های کم مصرف اول برق 220 ورودی خود را به مقدار DC  تبدیل کرده سپس کاهش می دهند . پس شما نیاز به 310 ولت DC  دارید. اگر رنج ولتاژ ورودی شارژر دستگاه شما از 85 تا 265 ولت AC باشد شما می توانید منبع 12 به 120 ولت دی سی نیز استفاده یا طراحی کنید . البته بنده این کار را انجام نداده ام و تجربه ای تا العان در این موضوع ندارم.

پست های مرتبط

یک فکر در & ldquo؛ اینورتر (مبدل برق) & rdquo؛

  1. incubator گفت:

    خیلی عالی است.
    یه شماتیک از کل مدار میذاشتید خیلی عالی میشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.