تعمیر لامپ LED (قسمت پنجم جایگزینی مقاومت به جای ال ای دی )

در قسمت قبل با انواع روشهای  جدا کردن LED سوخته از روی برد اشنا شدیم حال در این قسمت ما چند روش برای راه انداختن لامپ و روشن شدن لامپ داریم که به ترتیب توضیح می دهیم.

 1. تعویض LED جایگزین که البته باید ولتاژ آن مشخص باشد

 2. اتصال کوتاه دادن LED که بیشتر در مواقعی که یک LED سوخته باشد جواب میدهد

 3. اتصال مقاومت به جای LED

روش اول تعویض LED :

در این روش اول باید ولتاژ و توان ال ای دی را بدانیم که اگر LED که در بازار خریده اید طبق توان و ولتاژ تست شده ای است که قبلا از روی پنل ال ای دی بدست اوردید مثلا 9 ولت خب میتوانید ان را جایگزین کنید ولی اگر LED از قبل دارید و میخواهید ولتاژ ان را بدست اورید و مطمئن باشید که همان است برای جایگزینی پس به همان روش تست با منبع تغذیه روی می اوریم که قبلا گفتیم و دوباره تکرار می کنیم.

که در این روش به دلیل اینکه از ولتاژ ال ای دی مطلع نیستیم پس اول جریان منبع تغذیه را بر 50 میلی امپر تنظیم میکنیم که در این صورت جریان را بسته ایم و مرحله ای بعد از ولتاژ پایین شروع میکنیم و بعد به مرور ولتاژ منبع را بالا میبریم تا جایی که ال ای دی روشن شود

برای این منظور اول منبع تغذیه را بر روی ولتاژ 2.5 ولت میگذاریم و بعد بهLED  متصل میکنیم بعد شروع میکنیم از طریق منبع ولتاژ روی سر LED  رو بالا میبریم اگه از 2 ولت تا 3 ولت LED روشن شد پس LED  ما 3 ولت است و اگر از4 ولت تا 6 ولت LED روشن شد پس LED ما 6 ولت است و اگر از7 ولت تا 9 ولت LED روشن شد .پس LED ما 9 ولت است ( البته LED ها دقیق بر روی ولتاژ 3 و 6 و 9 روشن نمی شوند بلکه ولتاژ میزانی کمتر می باشد.که در عکس ها مشاهده می کنید.)

این روش ساده ای برای تشخیص توان ال ای دی است.(البته LED هایی با ولتاژ های بالاتر هم وجود دارد و در بعضی لامپ ها استفاده شده است ولی این LED ها رایج نیست ولی در صورت مشاهده میتوانید ولتاژ را بالا تر ببرید.

روش های لحیم کردن led:

در این مرحله شما باید پایه های منفی و مثبت LED را درست متصل کنید و بالعکس لحیم نکنید که باعث سوختن LED یا روشن نشدن لامپ می شود . روش تشخیص پایه های منفی و مثبت بسیار راحت است . چون که شکل جایگاه لحیم کردن پایه ی LED مثبت و منفی باهم فرق دارد  و همچنین این شکل بر روی پنل هم تعبیه شده پس به راحتی می توان LED را در جایگاه خودش قرار داد.

ولی اگر از LED منفی و مثبت را تشخیص ندادین پس میتوان با مولتی متر این کار را کرد بر هر پایه ای از LED که پراب مثبت مولتی متر که به رنگ قرمز است قرار گرفت و LED روشن شد همان پایه مثبت LED می باشد و بر روی پنل هم قسمتی که کوچکتر است برای لحیم کردن همان پایه ی مثبت LED می باشد.

روش لحیم کاری ال ای دی با استفاده از هویه :

برای لحیم کردن هم اول LED را بر روی جایگاهش قرار می دهیم و بعد از طریق یک پنس LED را بر جای خودش نگه می داریم و بعد با ذوب کردن لحیم روی پنل یک پایه ی LED را متصل می کنیم و بعد به سراغ پایه ی دوم می رویم .(دمای هویه و زمان گذاشتن ان بر LED  نباید بیشتر از  260 درجه سانتیگراد و بیشتر از 2 ثانیه باشد.)

روش لحیم کاری ال ای دی با هیتر یا هویه گازی یا هویه پنسی:

روشهای دیگری برای لحیم کردن LED به غیر از هویه ی دستی هم می باشد مثلا استفاده از هویه ی پنسی که به هویه ی قطعات smd   هم مشهور است . که به راحتی دو طرف LED را می گیرد و خودش لحیم را بر روی پنل ذوب می کند . هم کار پنس را انجام می دهد هم هویه .

و روش دیگری که بااستفاده از طریق خمیر قلع و دستگاه هیتر یا فندک گازی می باشد و طرز کار ان اینگونه است که باید مقدار خیلی کمی در حد پایه ی  LED  خمیر قلع بر پنل LED  با پنس یا سوزن یا سرنگ قرار دهیم و بعد LED را بر روی ان قرار دهیم .

چون خمیر قلع حالت چسبندی دارد LED حرکت نمی کند و شما باید هیتر هوای گرم را از زیر به پنل بگیرید و منتظر باشید که خمیر قلع ذوب شود و بعد از دود کردن خمیر قلع ٰ هیتر را بر دارید .خود خمیر خشک میشود و LED به محکمی می چسبد البته باید مراقب حرارت و حد فاصله قرار دادن هیتر در زیر پنل باشید که به مابقی LED ها اسیب وارد نکند.

استفاده از خمیر قلع و چسباندن با فندک گازی

نکته:باید حتما مطمئن باشید که LED بر کف پنل چسبیده باشد و در هوا لحیم نشده باشد و زیر ان خالی نباشد بلکه باید کف LED به پنل لامپ چسبیده باشد .چرا که باعث انتقال حرارات بهتر LED به پنل می باشد و LED به سرعت نمی سوزد.

 

روش دوم : اتصال کوتاه دادن LED 

در این روش روشن کردن لامپ LED از طریق اتصال دادن پایه ی مثبت با منفی می باشد که مثل این است که شما یک LED را از مدار خارج کرده اید و مسیر برد ادامه پیدا می کند و باعث وصل و روشن شدن مابقی LED ها می شود . ولی این روش استاندارد و اصولی نمی باشد چرا که اگر درایور LEDایزوله باشد و ولتاژ خروجی ان تنظیم باشد خارج کردن یک LED از مدار باعث افزایش ولتاژ خروجی بر روی بقیه ی LED ها می شود و به مرور عمر انها پایین می اید و عامل سوختن زود هنگام لامپ می شود .

علاوه بر این شما بیشتر از یک LED را اگر اتصال کوتاه کنید به احتمال زیاد لامپ به علت افزایش ولتاژ روشن نمی شود ولی اگر هم روشن شود (بستگی به درایور لامپ دارد) به سرعت خواهد سوخت.

نکته:این روش در لامپ هایی با مدار سری جواب می دهد ولی در روش موازی و سری با هم به علت دقت ولتاژ بر روی چند LED موازی لامپ روشن نخواهد شد.

 

اتصال کوتاه کردن LED (اتصال پایه ی منفی و مثبت به هم)

روش سوم: اتصال مقاومت به جای LED

در این روش به جای LED از مقاومت استفاده می کنیم و جایگزین LED را یک مقاومت با توان و اهم حساب شده که اعلام خواهیم کرد قرار می دهیم . در این روش مقاومت مثل یک LED کار خواهد کرد و به جای LED  ولتاژ و جریان را مصرف می کند فقط با این تفاوت که نور ندارد و تنها ایراد ان کم نور شدن لامپ می باشد که در صورت تعویض یک یا چند LED با مقاومت تغییر انچنانی که در نور دهی لامپ بگذارد ندارد .

خوبی این روش این است که مثل روش اتصال کوتاه اسیب به بقیه ی LED ها وارد نمی شود و در صورتی که کار عجله ای باشد و حوصله ی تعویض LED را نداشته باشید یا اینکه LED مورد نیاز برای تعویض را در اختیار نداشته باشید روش خوب و کاربردی است.

در این روش طبق تجربیات خودم همیشه جواب داده و لامپ روشن می شود و عمر مفیدی هم خواهد داشت .

معادله بدست آوردن اهم و توان مقاومت مورد نیاز برای جایگزینی لامپ:

V = I *R

ولتاژ= جریان ضربدر اهم مقاومت

که برای بدست اوردن مقاومت باید ولتاژ و جریان LED را طبق گفته های قبلی بدست بیاوریم و بعد طبق معادله زیر اهم مقاومت را بدست اوریم:

R = V / I

اهم مقاومت= ولتاژ تقسیم بر جریان

و برای بدست اوردن توان مقاومت اول از طریق معادله ی زیر توان هر LED را بدست می آوریم

W =V * I

توان = ولتاژ ضربدر جریان

برای مثال :

معادله بست اوردن اهم مقاومت:

 v 3 / .34 ma = 8.82

معادله بدست اوردن توان مقاومت و led

 v 3 * .34 ma = 1.02 W

در این معادله مشخص شد که به جای یک led 3 ولت با جریان 340 میلی امپر که از ان در لامپ عبور می کند با توان 1 وات باید یک مقاومت 1 وات 8 یا 9 اهم استفاده کرد.

نکته: توجه داشته باشید که واحد جریان بر امپر می باشد و شما باید میلی امپر را با اعداد اعشاری اعمال کنید.

روش گذاشتن مقاومت به جای led

 

 

جایگزینی مقاومت به جای لامپ و روشن شدن لامپ

نکته:بعد از اتمام تعمیر لامپ در صورتی که پنل یا pcb led  را از روی هدسینگ لامپ باز کرده بودید حتما مقداری خمیر سیلیکون در زیر پنل پی سی بی ما بین پنل و هدسینگ قرار دهید تا انتقال حرارت به خوبی و سرعت انجام گیرد و اسیبی به لامپ وارد نشود.

این عکس خمیر سیلیکون خشک شده در زیر پنل pcb led  را نشان می دهد که باید حتما خمیر خشک شده تراشیده یا پاک شود و به جای ان خمیر سیلیکون تازه قرار کیرد.

به پایان مقاله تعمیر لامپ ال ای دی رسیدیم از تمامی کسانی که ما را همراهی کردند سپاسگزاریم در صورت داشتن سوال و راهنمایی یا انتقاد و پیشنهاد در قسمت نظرات در خدمت شما خواهیم بود.

برای تهیه کامل مقاله کلیک کنید

One thought on “تعمیر لامپ LED (قسمت پنجم جایگزینی مقاومت به جای ال ای دی )

  • sifch میگوید:

   سلام ممنون
   اگرمنظورتون ولتاژ خروجی درایور هست باید بگم کار سختیه باید از طریق دیتاشیت ای سی ببینید فیدبک درایور کدوم قسمته و مقاومت مربوط به فیدبک رو تغییر بدید.

 1. یوسف میگوید:

  السلام علیکم
  بسیار عالی بود تا حالا ندیده بودم کسی با این تواضع حل مشکلات الکترونیکی را بیان کند سلام و
  درود بر شما ودست اندرکاران

 2. سید میگوید:

  سلام خداخیرت بدهدکه باتواضع وفروتنی وگذشت وانسانیت ومن باب زکاعلم اموختن به دیگران است این اموزش خوب رادراختیاردیگران قراردادیدموفق باشیددرضمن چه گونه میتوانم باشماازطریق جیمیل تماس بگیرم درهمین موردمشکلی دارم وسوال دیگری باعرض معذرت وشرمندگی زنده باشی

  • sifch میگوید:

   علیک سلام
   قربان لطف شما وظیفه شخصی می دونم و به این کار علاقه دارم.
   شما می توانید با شماره ۰۹۳۶۳۱۳۰۲۹۰ در واتساپ با من در تماس باشید . با افتخار

 3. حسین میگوید:

  ضمن سلام و تشکر
  لطفا نحوه عملی بدست اوردن جریان و ولتاژ را بفرمایید
  ایا باتقسیم ولتاژ 220 به تعداد کل led های روی برد میتوان ولتاژ هر led را حساب کرد
  و ایا با تقسیم توان کلی لامپ مثلا 15 وات بر تعداد led های موجود ان توان هر led را بدست اورد

  • sifch میگوید:

   سلام ممنون
   بله توان خروجی در تعداد ال ای دی البته زمانی که ال ای دی ها سری باشند. اما اگر سری موازی باشند توان هر تعداد که سری هستن بدست می اید .

 4. ناشناس میگوید:

  ضمن سلام وتشکر از پاسخگویی …
  ایا میزان جریان درج شده بر روی لامپ led برای محاسبه مقاومت smd led های موجود در لامپ کفایت میکند یا باید حتما جریان را با اهم متر اندازه گرفت!؟

  • sifch میگوید:

   علیک سلام ممنون
   اگر جریان ذکر شده است کفایت می کند مگر اینکه به سازنده لامپ شک داشته باشید .
   چون بعضی مواقع اونچه بر روی لامپ ذکر شدهبا اونچه که در واقیت اتفاق میافتد متفاوت است.

 5. رضا میگوید:

  درود بر شرفت، اقای مهندس.البته من بدون محاسبه یه مقاومت انداختم و نتیجه این شد که هنوز نسوخته،دو هفته اس..ولی این فرمول محاسبه تشخیص مقاومت واقعا عالی بود!

 6. محسن میگوید:

  سلام عرض ادب مهندس بسار عالی بود .
  برای افرادی مثل من این متنها بسیار مفید واموزنده هست .

 7. فرهاد میگوید:

  درصورت عدم نصب مقاومت و لحیم کاری اتصال کوتاه چه مشکلی پیش می اید؟ خود سیم لحیم مقاومتی ندارد؟
  خوندم که فشار وارده بر سایر ال ای دی ها بیشتر میشه. میشه کامل توضیح بدید ممنون

  • sifch میگوید:

   سلام . باعث افزایش ولتاژ یا جریان بر روی بقیه ال ای دی ها می شود . در صورتی که تعداد ال ای دی ها زیاد باشند و یک ال ای دی سوخته باشد می توانید اتصال کوتاه بدهید اما در تعداد کم این کار باعث افزایش فشار زیاد می شود و دوباره امکان سوختن ال ای دی ها هست.

 8. Hoosmand charkh chiha میگوید:

  از راه نما هایی که می فرمایید خیلی ممنون خیلی عالی هست خدا حیرتان بده

 9. علی میگوید:

  سلام، مهندس جان خدا حافظتون باشه و بر علمتون بیفزاید، مهندس اگر در محافظ یخچال در حالت بی باری بعد از چند دقیقهLED حالت نرمال روشن شود ولی با بار یک لحظه می خواد بره به حالت نرمال بر می گرده به اول تایمر علی رقم اینکه رله سالم است مشکل می تونه از چه موارد باشه؟

  • sifch میگوید:

   سلام و ممنون دوست عزیز.
   از خازن پلی استر 400 ولت و خازن 330 یا 470 میکرو 25 ولت تغذیه ورودی.

 10. mdm میگوید:

  با سلام.
  بسیار مفید بود. من خودم تعمیر کارم. اما بازهم برام بسیار مفید بود.
  جناب مهندس عزیز همیشه موفق باشید

 11. رضا میگوید:

  استاد سلام.فکر نکنم این فرمول جواب بده،مثلا خروجی درایور لامپ 280ولت نشون میده.تقسیم کردم به بیست تا اس ام دی..ینی هر کدام 14 ولته!! لطفا یه فرمول ساده بگین ولتاژ هر دیود رو بدست بیارم.

  • sifch میگوید:

   سلام ممنون
   باید به چند موضوع توجه کنید. اول ولتاژ درایور ال ای دی را مصرف کننده تعیین میکند چون داریور ال ای دی یک منبع جریانی به حساب می اید.درایور بدون بار ولتاژی خروجی بیشتری از زمان اتصال بار نمایش میدهد.
   دوم ال ای دی های استفاده شده در لامپ های کم مصرف ولتاژ 6 و 9 و 18 و 24 و 36 نیز دارند.
   سوم روش محاسبه مقاومت باید به این صورت انجام پذیرد که ولتاژ و جریان عبوری از پایه های ال ای دی سوخته محاسبه می شود نه خروجی درایور .

 12. احمد میگوید:

  سلام مهندس ممنونم از راهنمایتون خدا حفظتون کنه
  فقط اکه میشه بیشتر باتون در تماس باشم ممنون میشم شمارتون بدید

 13. سعید میگوید:

  سلام وقت شما بخیر
  ممنون از آموزش مفیدتون
  من ولتاژ رو با توجه به تعداد led و سری یا موازی بودن و ولتاژ خروجی درایور بدست آوردم ولی در بدست آوردن جریان led مشکل دارم ، نمیدونم جریان led من چقدر هست که در فرمول مقاومتش رو بدست بیارم ممکنه بفرمایید چطور جریان یک led رو بدست بیارم؟

  • sifch میگوید:

   سلام باید جریان متر را به جای ال ای دی سوخته سری کنید . یعنی مولتی متر را روی تست جریان قرار بدهید و یک سر پراب را به جای پایه مثبت ال ای دی وصل کنید و سر دیگر را به جای پایه منفی متصل کنید . سپس لامپ را به برق بزنید . جریان را ببینید .

   • سعید میگوید:

    ممنون از پاسختون
    حالا در لامپهایی که بعنوان مثال لامپها بصورت ۳تا ۳تا موازی هستند باز هم همینطور هست ؟
    و مورد دیگه اینکه اگر دوتا از لامپها سوخته باشه و یکی رو اتصال کوتاه کنیم و مولتی متر رو روی دومین led سوخته سری کنیم باز هم عدد بدست آمده قابل قبول هست یا باید طبق فرمولی با توجه به یک led سوخته محاسبه بشه .
    باز هم ممنون از توجه شما

    • sifch میگوید:

     در ال ای دی های موازی جریان بدست امده تقسیم بر تعداد انها می شود مثلا اگر جریان ۳۰۰ میلی امپر بدست اید ، تقسیم بر ۳ می شود ۱۰۰ میلی امپر. اگ چند تا از ال ای ی ها سوخته باشند باید توجه کنید به سری و موازی بودن انها که در لامپ های ال ای دی بیشتر سری هستن پس تفاوتی نمی کند چون جریان در ال ای دی های سری ثابت است. در موازی هم با توجه به توان ال ای دی می توان فهمید . کمی نیاز به تجربه دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.