الكترونيك, طراحی مدارات کاربردی

منبع DC متغیر با استفاده از ای سی lm317

در این مدار از یک ای سی رگولاتور ولتاژ متغییر استفاده شده است.

همان طور که در شماتیک مدار توجه می کنید با استفاده از یک ترانزیستور نسبتا قوی برای افزایش جریان دهی از مدار استفاده شده است زیرا ای سی U1 حداکثر 1.5 آمپر قابلیت جریان دهی دارد.

ترانزیستور را می توانید نسبت به جریانی که می خواهید از مدار بکشید تغییر دهید . من از ترانزیستور های 13007 یا 13009 استفاده کردم . ترانزیستور  در این مدار به صورت خطی عمل میکند.

با تغییر پتانسیومتر R2 ولتاژ خروجی تغییر میکند. توجه داشته باشید خروجی مدار تا زمانی که تحت بار قرار نگیرد نمایش درستی از ولتاژ را نمیدهد برای همین یا باید دو سر خروجی را یک لحظه اتصال کوتاه کنید یا یک مقاومت موازی با خروجی در حد 10 کیلو اهم قرار دهید.

پست های مرتبط

یک فکر در & ldquo؛ منبع DC متغیر با استفاده از ای سی lm317 & rdquo؛

 1. e گفت:

  سلام خسته نباشید کنترل جریان امپر چه جوریه

  1. sifch گفت:

   سلام
   با استفاده از ای سی های خاصی می شود این کار را انجام داد. اگر برای کاری ساده می خواهید یک جستو جو کنید می بینید از ماژول های آماده هم میتونید استفاده کنید. اگر طرز کار رو می خواهید بدانید به طور ساده برای کنترل جریان باید المان کنترل کننده با بار به صورت موازی قرار گیرد.

 2. امیرحسین گفت:

  سلام…مدار در مقابل اتصال کوتاه و یا بار اضافی محافظت میشه یا نه؟بعد شما گفتید از ۱۳۰۰۷ یا۱۳۰۰۹ استفاده کردید…از این ترانزیستورها بجای۲N3055 استفاده کردید؟جریان خروجی مدار چند هست؟….ممنون

  1. sifch گفت:

   سلام علیک
   محافظت در برابر اتصال کوتاه ندارد . اما در صورت محدود کردن جریان خروجی اجازه عبور جریان بیشتر را نمی دهد.
   13009 را به جای 2n3055 استفاده کردم. جریان خروجی در این مدار حدود 2 امپر است.

 3. ناشناس گفت:

  سلام میشه بگین چرا ترانزیستور پایه هاش اینطوری در مدار قرار گرفت امیتر رو به مثبت وصل کردیم و از کلکتور خروجی گرفتیم مگه امیتر نباید به منفی منبع وصل شود

  1. sifch گفت:

   سلام همچین اتفاقی نیفتاده عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.