تعمیر لامپ LED (قسمت سوم عیب یابی لامپ ال ای دی)

عیب یابی لامپ LED :

برای تعمیر لامپ LED اول باید عیب یابی صورت گیرد که در این مرحله برای لامپ LED شامل چند مرحله می شود .

  1. چشمک زدن لامپ ( منظور چشمک زدن با ترتیب و پشت سر هم می باشد که سرعت چشمک زدن هم پایین است و قابل شمارش)
  2. چشمک زدن لامپ ( به صورت غیر متوالی و بدون ترتیب که بیشتر هم شامل کم نور شدن و پر نور شدن لامپ میشود مثل اینکه لامپ چندین بار با سرعت زیاد قطع و وصل شود)
  3. قطع و وصل شدن لامپ با تکان دادن و ضربه زدن به لامپ
  4. اتصالی در لامپ که با وصل کردن برق لامپ باعث ایجاد صدا و قطعی کنتر برق منزل میشود ( که این احتمال برای لامپ های LED خیلی کم است)
  5. روشن نشدن لامپ

حالا ما به ترتیب به حل عیوب بالا در لامپ های LED  می پردازیم.

 

مورد 1 : چشمک زدن به ترتیب لامپ

این مشکل از درایورLED  (منبع تغذیه ورودی) می باشد که احتمال این ایراد در لامپ ها خیلی پایین است و برای تعمیر درایور های  led لامپ به علت طراحی های مختلف درایور led  از سوی تولید کنندگان نمیشود یک نوع درایور led  را توضیح داد  چرا که چندین روش برای طراحی درایورهای LED وجود دارد و هر شرکتی از یک روش استفاده می کند برای همین باید به اصول کلی و اولیه تعمیرات درایور های LED  بپردازیم که این مبحث وسیع و گسترده و تخصصی می باشد و به دلیل احتمال خرابی پایین در لامپ ها شما می توانید در بخش تعمیرات درایور های LED  در بخش منابع تغذیه سوییچینگ درهمین سایت مراجعه کنید.

 

مورد 2 : چشمک زدن غیر متوالی و بدون ترتیب لامپ

که بیشتر شامل کم نور شدن و پر نور شدن لامپ می شود .در این مورد ایراد از دو بخش می تواند باشد:

1 : از LED  می باشد که چیپ LED حالت نیم سوخته پیدا کرده است و این مورد یا به یک LED  مربوط است یا اینکه تمام LED های لامپ حالت نیمه سوخته پیدا کرده اند و در این مورد LED ها سیاه می شوند. که اگر مربوط به یک  LED باشد میتوان با تعویض ان یک LED مشکل را بر طرف کرد ولی در صورت خرابی همه ی LED ها دیگر صرفه به تعویض و تعمیر لامپ نیست چرا که عمر همه ی LED ها به پایان رسیده است و تعویض ان به صرفه نیست و یک کار بیهورده می باشد.

در این مورد گاهی اوقات تمام LED ها سیاه شده اند ولی فقط یک LED عیب پیدا کرده است و شما با تعویض ان میتوانید مشکل را حل کنید ولی مطمئن باشید که بعد از مدت کوتاهی دوباره LED  بعدی و بقیه ی انها هم خراب میشوند (علت به  وجود امدن این مشکل به چند دلیل می باشد .

سیاه شدن همه ی LED   های لامپ

الف: به علت کیفیت LED ها مربوط میشود و عمر انها که به پایان رسیده است .

ب: به علت نوسان یا جهش ولتاژ در خروجی درایور LED  می باشد که یعنی درایور عیب پیدا کرده است یا کیفیت درایور خوب نیست و یا نوع طراحی درایور از نوع ولتاژ بالا می باشد که به مرور بستگی به کیفیت LED ها بر روی انها تاثیر می گذارد.)

نکته: بیشتر اوقات این عیب در روش ترکیبی سری و موازی بسته شدن لامپ های LED رخ می دهد و در روش سری بسته شدن این مورد کم پیش می اید.

2: ایراد از درایور LED  می باشد که بیشتر اوقات به علت خرابی خازن خروجی درایور است ولی میتواند علت ها ی دیگری هم داشته باشد که باید به بخش تعمیرات درایور LED  در سایت مراجعه فرمایید.

مورد 3 : قطع و وصل شدن لامپ با تکان دادن ان

به چند دلیل بر می گردد :

اول :باید سر پیچ را چک کنید که احتمال سست شدن ان وجود دارد .

دوم :خرابی پلاتین سر پیچ که باید تعویض شود.

سوم:قطعی در ورودی سیم در بین درایور و سرپیچ که باید چک شود و اتصال داده شود .

چهارم : قطعی سیم از روی برد درایور در ورودی ان که باید دوباره لحیم شود.

پنجم :قطعی در خروجی درایور LED  که به PCB الومینیومی LED ها وصل میشود و باید ان را دوباره لحیم کرد.

مورد 4: اتصالی در لامپ که با وصل کردن برق لامپ باعث ایجاد صدا و قطعی کنتر برق منزل می شود .

ایراد این مورد از درایور LED می باشد که باعث اتصالی میشود . احتمال خیلی زیاد ورودی درایور سوخته است و  پل دیود درایور  اتصالی کرده است که باعث چنین مشکلی می شود البته سوختگی بقیه ی قطعات دیگر در درایور LED   هم گاهی باعث این مشکل می شود که باید به تعمیر درایور پرداخت.( به بخش تعمیر درایور LED  در سایت مراجعه کنید).

مورد 5 :روشن نشدن لامپ که به سه دلیل میتواند باشد .

اول: LED ها خراب شده است یا سوختگی دارد که بیشترین مورد خرابی در لامپ های LED را به خود اختصاص می دهد و ما هم بیشتر در این مورد بحث خواهیم کرد. دوم : تمامی مشکلاتی که در مورد سوم  گفته شد میتواند دخیل باشد و شما میتوانید همه ی انها را چک کنید سوم: درایورLED  خراب شده است که باید تعمیر شود ولی اول باید LED ها و اتصالات لامپ چک شوند که اگر مشکلی از انها نبود به سمت درایور رفت.

در قسمت چهارم مقاله تعمیر لامپ LED میخواهیم روش تست و تشخیص سوختگی LED ها و تعویض انها را بگوییم که بیشترین قسمت از خرابی لامپ های LED  رابه خود اختصاص می دهد.با ما همرا باشید.

برای تهیه کامل مقاله کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.